מה זה פייסבוק?
פֵיְיסְבּוּק (באנגלית Facebook) הוא אתר אינטרנט אמריקאי מסוג רשת חברתית אשר עלה לאויר בפברואר 2004, האתר הוקם על ידי ארבעה סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד: מארק צוקרברג, אדוארדו סאברין, דאסטין מוסקוביץ וכריס יוז. בתחילה היה פייסבוק סגור לקהל הרחב ולכן הגישה אליו היתה פתוחה רק עבור סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד שהיו בעצם קהילת הפייסבוק הראשונה, במשך הזמן הפך פייסבוק לנגיש גם עבור אוניברסיטאות אחרות בארה”ב עד שלבסוף נפתח עבור כלל משתמשי רשת האינטרנט בעולם. כיום פייסבוק מדורג כאתר השני הפופולארי ביותר ברשת והוא מכיל יותר מ 350 מיליון משתמשים פעילים!!.

פייסבוק אינו גובה תשלום בתמורה לרישום ולשימוש בו ומאפשר לגולשים להצטרף לקהילות חברתיות שונות בחינם, לדוגמא בית-ספר, מכללה, מקום עבודה, אזור גיאוגרפי, או מאפיין אחר. קהילות אלו מסייעות לגולשים לתקשר עם גולשים אחרים בתוך ומחוץ לקהילתםהוירטואלית. המשתמשים יכולים ליצור פרופילים אישיים, אשר לרוב כולליםתמונות אישיות ורשימת תחומי עניין אישיים, הפרופילים מאפשרים היכרותראשונית עם אותו משתמש, ניתן לשלוח הודעות אישיות וליצור קשר עם המשתמשבאופן פרטי, כך שרק המוען והנמען נחשפים להתקשרות, ניתן גם לפרסם הודעותפומביות אשר גלויות למשתמשים אחרים. בנוסף, פייסבוק מאפשר ליצור קבוצותחברים על פי תחומי עיסוק והתענינות כמעט בלתי מוגבלים כאשר לכל חבר בקבוצהניתנת האפשרות להזמין משתמשים אחרים להצטרף. משנת 2009 נפתחה האפשרות להגדיר שפות שונות לשימוש בפרופיל האישי מלבד אנגלית, מה שגרם להצטרפות המונית של גולשים ישראלים בכל הגילאים.

פרסום בפייסבוק – צעדים ראשונים

עד עתה עסקנו בפן החברתי של פייסבוק בלבד אך אין להתעלם מכך שהאתר שינה לא רק את האופן שבו אנשים מתקשרים אחד עם השני בעולם הוירטואלי אלא גם את הכללים המנחים ליצירת ערך פרסומי עבור הגולשים באינטרנט. בהקשר זה פייסבוק מספקת שירות של מודעות פרסום המפוזרות על פני הרשתותהחברתיות באתר כאשר רק חברים רשומים יכולים לצפות באותן מודעות, כתוצאה מכך ניתנת לבתי עסק אפשרותלפרסם וליצור קשר ממוקד יותר עם מבקרים באתר. המגמה היום היא לא להסתפק במודעה המוגדרת על פימילות מפתח כמו בגוגל אלא לנסות ולהתאים את המודעה לסגנון החיים ולייצר פילוח קהל יעדמדויק יותר ובדגש על העדפות הגולשים.
מבחינה זו פייסבוק מספק פלטפורמה נוחה מאוד עבור המפרסמים מכיוון שכל מי שנרשם כמנוי בפייסבוק משאיר אחריו פרטים אישיים כגון מין, גיל, מצב משפחתי,מקצוע ועוד. אם אתם למשל רוצים לפרסם מוצר לגברים נשואים בני 40 באנגליה,לא תדעו מי הם אבל המודעה שלכם, שכוללת טקסט ותמונה, תופיע בפניהם כאשר הםיתחברו לרשת החברתית. כך תזכו לחשיפה ממוקדת ואיכותית.

החלק הבא במאמר ינחה אתכם כיצד לנהל קמפיין פרסומי יעיל בעידן הרשת החברתית הוירטואלית.

פרסום בפייסבוק – עיצוב המודעות שלכם
נסחו את כותרת המודעה שלכם (עד 25 תווים כולל רווחים) ואת התוכן עבור גוף המודעה (עד 135 תווים כולל רווחים) במקום המיועד לכך. ניתן גם (ואף מומלץ) לשים תמונה. גודל התמונה צריך להיות 110px רוחב 80px גבוה.
עכשיו עליכם להחליט אם אתה רוצים להפנות את הגולשים לאתר אינטרנט חיצוני, דף נחיתה חיצוני או להפנות לדף פרופיל או אירוע בתוך פייסבוק . אם אתם כבר מנהלים של דף בפייסבוק, קבוצה, אירוע, או יישום, תוכלו לבחור אותו מתפריט אפשרות.

שם המשחק – מיקוד
פלחו את קהל היעד שלכם ומקדו את המודעה לקהל יעד זה. ניתן כיום לערוך פרסום ממוקד ויעיל בפייסבוק והדבר בא לידי ביטוי בפילוחהממוקד של קהל היעד והמטרות שנקבעו. פילוח קהל היעד יכול להתבצע לפי גיל,מין, מיקום גיאוגרפי, סטאטוס חברתי, העדפה מגדרית, רמת השכלה, מקומותעבודה, תחומי עניין ושפה. כמו כן ניתן לפרסם לגולשים החברים בקבוצותמסוימות ולפי מילות מפתח מתוך פרופילי המשתמשים (תגיות) למיקוד חזק יותר של הפרסום ואפילו את שעות פרסום המודעות.
לסיכום, פרסום בפייסבוק מאפשר פילוח על פי הקטגוריות הבאות:

 • מיקום
 • גיל
 • סקס / מגדר
 • מילות מפתח
 • השכלה
 • מקום העבודה
 • מצב משפחתי
 • שפות

כברירת מחדל מופיעה המודעה בפני כל משתמשי פייסבוק מעל גיל 18. עם זאת, מומלץ לשנות את המיקוד כדי להגיע אל האנשים המתאימים ביותר עבור המודעה שלכם.

פרסום בפייסבוק -תמחור
יש להגדיר את התקציב היומי ואת לוח הזמנים. כמה אתם רוצה להוציא ליום? התקציב המינימלי הוא 1.00 $ ליום. כעת ניתן לתזמן את המודעה. ניתן להפעיל את מסע מיד או להגדיר תקופה בה אנו מעוניינים שמסע הפרסום יעבוד.
עליכם להחליט אם אתם רוצים לשלם עבור קליקים או לשלם עבור חשיפות. (רוב המפרסמים מעונינים לשלם עבור קליקים). לאחר שנצברים מספיק נתונים, ניתן לבחון אם כדאי לפתוח מסע פרסום חדש בפייסבוק המבוסס על חשיפות.
לאחר מכן, אתם צריכים לציין את המקסימום שאתם מוכנים לשלם עבור כל הקלקה. או עבור 1000 חשיפות תלוי בשיטת התשלום בה בחרתם קודם לכן.
השלב הסופי של תהליך יצירת המודעות היא לסקור את המודעה שלכם. אתם יכולים לחזור ולשנות את כל הפרטים על ידי לחיצה על “שינוי מודעות”. לאחר שתבדקו את המודעה, עליכם להזין את פרטי כרטיס האשראי שלכם וללחוץ על “ההזמנה”. כל המודעות עוברות ביקורת איכות לפני שהן מוצגת. המודעות נבדקות כדי לוודא שהן עומדות בהנחיות התוכן של פייסבוק.

פרסום בפייסבוק – טיפים

פלחו, ושוב פעם פלחו את קהל היעד שלכם
פרסום בפייסבוק פחות יעיל במכירות ישירות. אם אתם מחפשים מכירות מיידיות כדאי שתשקלו פרסום בגוגל אוקידום אתרים.פרסום בפייסבוק מאפשר לעסקים הזדמנות להגיע לקהל היעד שלהם לאורך כל מחזור השיווק. בעוד אחוז קטן של משתמשים מוכנים לרכוש בזמן הגלישה בפייסבוק, אחוז הרבה יותר גדול עשוי לרכוש את המוצר או השרות בעתיד במידה והוא ייחשף אליו. למרבה המזל יש לכם אפשרות לבנות מערכת יחסים מתמשכת עם הלקוחות הפוטנציאלים שלכם ופרסום בפייסבוק היא פלטפורמה מצוינת לעשות זאת.
פרסום בפייסבוק מספק 10 אפשרויות פילוח של קהל המטרה. להלן סקירה כללית של כל גורמים אלו:

 • מיקום – פרסום בפייסבוק מאפשר למפרסמים למקד על פי מדינה ועיר .
 • גיל – גיל הוא גורם דמוגרפי סטנדרטי. רוב המשווקים מפלחים את קהל המטרה שלהם על-פי גיל. פרסום בפייסבוק, בניגוד לפרסום בגוגל למשל מאפשר פילוח מדויק של הגיליים.
 • יום הולדת – פרסום בפיסבוק מאפשר לפרסם הצעות מיוחדות לחוגגים יום הולדת. תמיד רצוי שהמודעה תפתח ביום הולדת שמח ואז הצעה מיוחדת לחוגג. “קבל התנסות לחודש ימים של …”.
 • מין ((Gender גברים/נשים.
 • מילות מפתח – מילות מפתח מבוססות על מידע מהפרופיל של המשתמש כולל פעילויות, ספרים האהובים, תוכניות טלוויזיה, סרטים, ועוד. אני בדרך כלל מבלה את רוב הזמן בסיעור מוחות עם הלקוחות שלי בנוגע למילות מפתח יעילות.
 • השכלה חינוך – אם ברצונכם לפנות לכל בוגרי אוניברסיטת ת”א בשנת 2001 הפילוח ההשכלתי יכול בהחלט לסייע.
 • מקומות עבודה – לעיתים אתם מעוניינים לפנות לתעשיות ספציפיות, הכנסת רשימת מקומות עבודה מפלחת בצורה יעילה את התעשייה.
 • מצב משפחתי.
 • מתעניין ב – העדפות מיניות – אפשרות מצוינת להגיע לקהילת הגייז.
 • שפות – אם המודעה שלך באנגלית אבל המשתמש מדברת סינית, זה כנראה לא רעיון כל כך טוב לפנות אליו.

אם אינכם משתמשים בפילוחים השונים שפרסום בפייסבוק מציע, כנראה שמסע הפרסום שלכם אינו מתוכנן כראוי ואינו מפיק את התוצאות האופטימאליות.

נהלו מערכת יחסים עם הלקוח, אל-תהיו אגרסיביים מידי במכירה
בפרסום בפייסבוק מנהלים מערכת יחסים עם לקוח קיים או לקוח פוטנציאלי. סגירת מכירות מבוצעת טוב יותר בגוגל או במנועי חיפוש כדוגמתו שם הגולש יותר מוכן מבחינה נפשית למכירה. הסיכוי לבצע מכירה בפועל הרבה יותר קטנה מהסיכוי שגולש פוטנציאלי יהפוך לאוהד של דף או אירוע מסויים. לאחר מכן תוכלו לפנות לאותו גולש עם הצעה ספציפית.

יחד עם זאת, הגדירו מטרות מוחשיות
לפני שאתם מחליטים על התקציב, הגדירו מטרות מוחשיות ומדידות למסע הפרסום בפייסבוק: כניסות לפרופיל או דף מסויים, הצבעה, השתתפות בסקר וכו’. עקבו כל הזמן אחר מימושן של מטרות אלו.

חישבו לטווח ארוך
פזרו את התקציב לאורך זמן ואל תסיימו את כולו ביום או יומיים. אם אתם בוחנים מכירות, נסו לחשב גם את המכירות שבוצעו גם בטווח הארוך כתוצאה מהפרסום בפייסבוק. יכול להיות שגולש נחשף למוצר בפייסבוק ורק לאחר שלושה חודשים רכש אותו.

עקבו אחר ביצועי המודעות שלכם והתאימו אותן
לא מדובר כאן בשגר ושכח. יש לעקוב אחר ביצועי מסע הפרסום בפייסבוק בתדירות גבוה, לבחון אם הפרסום משיג את התוצאות הרצויות ולבצע התאמות.
אתם יכולים להוריד שלושה סוגים של דוחות כדי לקבוע כיצד מסעות הפרסום והמודעות מתפקדים: ביצועי הפרסום, נתונים דמוגרפיים של המגיב, פרופילים של המגיב.
חשוב מאוד לפקוח עין על העלות להקלקה. לא כל מסעות הפרסום צריכים להיות מתומחרים בצורה זהה. קהל היעד הוא מאוד רלוונטי וממוקד אתה כמפרסם מוכן לשלם יותר מאשר עבור קהל פחות מפולח וממוקד. לכן יש לעקוב באופן רציף אחר התמחור של כל מודעת פרסום.

לגוון, לגוון, לגוון את דף הנחיתה
בפרסום המקוון המסורתי, משתמשים מופנים לדף הנחיתה שבהם הם מתבקשים למלא פרטים. כאשר מדובר על בניית מערכת יחסים עם הלקוח יש לגוון את דפי הנחיתה ולבחון מספר אלטרנטיבות. גם אם גולשים לא ביצעו רכישה , הם יכולים להיות חסידי המותג ובסופו של דבר להביא לקוחות חדשים לעסק שלך.
פיצול לבדוק את המודעות מאת דמוגרפי
מפרסם סיפר לי פעם כי נשים נוטות להגיב לעתים קרובות יותר לפרסומות המשלבות בהן צבע ורוד. בעוד אני בספק אם זה אחיד בין כל הנשים, זה יכול להיות נכון עבור חלק גדול מהן. הדרך היחידה לגלות אם זה נכון הוא לפצל לבדוק מודעות שונות בתוך פלח דמוגרפי ספציפי.

חקרו את המתחרים שלכם
בדקו את המודעות של המתחרים שלכם ואת דפי הנחיתה שלהם. אם הם מפרסמים לאורך זמן כנראה שהפרסום שלהם עובד. הוסיפו במודעה קריאה לפעולה. קריאה לפעולה במודעה מגבריה את כמות ההקלקות על המודעה. חקר המתחרים שלכם נותן לכם שפע של מידע בחינם, נצלו מידע זה. בעוד ספר או מדריך קופירייטינג יכול לסייע לכם בכתיבת כותרות אפקטיביות כמו גם כיצד לבנות דפי נחיתה יעילים, המידע הכי טוב יבוא ממודעות אחרות ומדפי נחיתה של מתחרים.

השגיחו על מסע הפרסום
להשגיח מקרוב על מסעות הפרסום שלך, במיוחד בשבוע הראשון. (בסופי שבוע יכולה להשתנות באופן דרסטי לעומת אמצע השבוע).

פרסום בפייסבוק – מסקנה
שיפור הפרסום שלכם לוקח זמן ולכן התאזרו בסבלונות. הפרסום בפיסבוק מבוסס על בניית מערכת יחסים ולא על מכירות מיידיות, פרסום בפייסבוק הוא יחסית חדש למשווקים ורק עתה מתחילים להבין כיצד להשתמש בפרסומות האלה בצורה היעילה ביותר.

פרסום בפייסבוק כללי
אתר זה משתמש בקובצי עוגיות כדי לשפר את החוויה שלך. על ידי שימוש באתר זה אתה מסכים למדיניות הגנת הנתונים שלנו.
Read more
0
  0
  מוצרים שלך
  עגלה ריקהחזרה לחנות